Antalya Doula

Doğum destekçisi “Doula” nedir?

Doula kelimesi eski Yunanca’da “hizmet eden kadın” anlamına gelmektedir. Doula anneye ve ailesine doğumdan önce, doğum sırasında ve loğusalıkta fiziksel, duygusal ve bilgisel destek sağlayan bu konuda eğitimli profesyonellere denir.
Doula bilgisi ve eğitimi sayesinde doğumu kolaylaştırıyor!
Yapılan araştırmalar, Doula’ların katıldığı doğumların daha kısa ve kolay olduğunu, sezaryan, forseps, vakum ve epizyotomi oranlarının azaldığını, ağrı kesicilere ihtiyacın azaldığını, bebeklerin daha sağlıklı ve kolayca emdiklerini ve doğum sonrasında ailelerin daha kolay bir geçiş dönemi yaşadıklarını göstermektedir. Doula bir sağlık çalışanı, bir ebe veya bir hemşire değildir.
Doula’lar genel hastane prosedürlerini ve müdahalelerini olduğu kadar bunların doğum yapan kadınlar ve bebekleri üzerindeki etkilerini anlamak üzere eğitim almışlardır. Ancak bu bilgiyi önerilen müdahalelere karşı objektif bir bakış açısıyla sadece anneleri ve ailelerini desteklemek için kullanırlar.
Doula ne yapar? 
Doula’ nın en temel görevi doğum yapan kadının ihtiyaç duyduğu kutsal ve mahrem alanı korumaya yardımcı olmaktır.
Bunun yanında;
•Anneye ruhsal ve fiziksel destek verip onu cesaretlendirir.
• Genel hastane prosedürlerini anlamanıza ve bilinçli kararlar vermenize yardımcı olur.
• Doğumunuzla ilgili planlarınızı yaparken sizi seçenekleriniz hakkında bilgilendirir ve seçimlerinizi destekler.
• Anneye doğum dalgalarıyla daha kolay başa çıkması için nefes teknikleri, ilaç dışı ağrı kesici yöntemler ve doğum pozisyonları öğretir. Ve evde veya hastanede doğumun aşamalarında bu teknikleri yapmanızda size destek olur.
• Doğumun başından sonuna kadar sizinle birlikte olur.
• Bu yoğun deneyim içerisinde sükunetini koruyarak kendinize olan güveninizi artırır,
• Eşinize destek olup, onun istediği oranda doğum deneyiminize katılmasına yardımcı olur.
• Ve en önemlisi o gün varlığı ve desteği ile anneye annelik eder.
Doula nasıl biridir? 
Doula öncelikle kadının bedenine ve doğumun mahremiyetine saygılıdır. Meditatiftir, anda olmak konusunda rahattır ve tüm varlığını doğumunuza getirebilir. Objektiftir ve sizin seçimlerinize saygılıdır. Kendi tercihlerinin sizin doğumunuzu etkilemesine izin vermez. Kendi enerjisinin ve doğum ortamına olan etkisinin farkındadır. Doula içsel çalışmalarını yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Varlığı ile doğumunuza getirdiklerini farkındadır. Sizi veya kararlarınızı yargılamaz ve kendi yargılarını anneden uzak tutar. Doula, sakindir, hassastır ve en önemlisi yanında kendinizi rahat hissettiğiniz biridir.
Doula ne yapmaz? 
Bir doula anne – baba için karar vermez. Ayrıca, herhangi bir prosedür için anne adına bir teklifte bulunmaz. Sadece annenin kararlarını destekler ve gerektiğinde ona doğum planını hatırlatır. Doula medikal prosedürler uygulamaz. Sağlık profesyonellerinin yaptığı işlere müdahale etmez.
signature

 1. Gülfem Çapcı

  Merhaba,

  İstanbul’dan Antalya’ya henüz taşınmış 5 aylık hamile bir anne adayıyım. Görüştüğüm bir kaç doktordan sonra, *normal doğum* taraftarı olarak hem bu seçimde destekleyici hekim hem de hastane bulmak konusunda sanki çok seçeneğim yokmuş gibi hissediyorum. Bana kalsa evde huzur dolu bir ortamda bebeğimin dünyaya gelmesini çok istiyorum. Hem doğum eğitimleri hem de bahsettiğim bu konularda önerileriniz, yardımlarınız olabilir mi diye size de danışmak istedim. İlginiz için şimdiden teşekkürler. Tanışmak dileğimle, sevgiler 😉

  • Merhaba Antalya’ya Hoşgeldiniz !
   Şu anda yurt disindayim ama eylülde buluşabiliriz ve varolan şeçenekleri ilgili seve seve size bilgi veririm.
   Beni 1 eylül itibaren ariyabilirsiniz :05377704741
   Sevgilerimle
   Charlotte

 2. Hoşbulduk;) Hızlı geri dönüşünüz için çok teşekkürler, o halde Eylül’de görüşmek üzere, sevgiler…

 3. Özlem Batman

  Merhabalar
  Ben de Ankara dan Antalya ya yeni taşınmış bir anne adayıyım. Araştırmalarım sonucunda sizlere ulaştım; doğal doğuma hazırlık anlamında planlı etkinliklerinize katılmak isterim. Bunu dışında tavsiye edebileceğiniz yoga ya da plates grupları mevcut mu acaba hamileler için. En çok sıkıntı yaşadığım ve yanlız hissettiğim konu ise; araştırmama rağmen doğal doğumu destekleyen bir doktor adına ulaşamadım , yorumlarda hepsinin ilk başta doğal doğumu destekleyip son anda sudan sebeplerle hastalarını yarı yolda bıraktıklarını okudum . Başarılı titiz güvenilir bir hekim ismine ulaşamadım . Bana bu konuda destek olursanız çok minnettar olurum . Ilginiz için şimdiden çok çok teşekkür ediyorum , sevgiler 💐

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s