Bebek Taşımanın Tarihçesi

Butik için Tiklayın!wrap tarihçesi

Bebekler doğduklarında tamamen anne babalarına bağımlı olduklarından, dünyanın birçok yerinde bebeklerin taşınması her zaman için önemli bir iş olmuştur.
Memeliler iki k1308308687ategoriye ayrılır: Bakıma muhtaç yavrularını yuvada büyütenler (kediler, fareler gibi) ve doğar doğmaz kendi kendini besleyebilen, bir yerden bir yere gidebilenler (atlar, keçiler gibi).

Biyologlara göre, insanoğlu bu kategorilerin ikisine de girmez; insanoğlu tabiatı gereği annesine dokunmak ve onun tarafından taşınmak için yaratılmıştır. Birçok örnek arasından, bebeklerin doğduktan sonraki ilk refleksleri de bunu göstermektedir.  Bu reflekse “yakalama refleksi” (grasping reflex) denir.

yakalama-refleksi

Günümüzde bebeklerin kucakta taşınması gelişmiş ülkelerde yeniden popüler olmuştur. Giderek daha çok ebeveyn içgüdülerine güvenerek çocuklarının ihtiyaçlarını ön plana çıkaran ve doğal ebeveynlik olarak bilinen bir yetiştirme tarzına yönelmiştir. Heybebe (orijinal ismi ile “Tragetuch”, “Wrap“, “Echarpe de portage“) 70’li yıllarda Almanya’da geliştirilmiştir. Yaratıcısı;  rahat, basit ve çok işlevli bir yöntem olan Heybebe’yi tasarlarken dünyanın farklı yerlerinde kullanılan bebek taşıyıcılarından ilham almıştır.

wrap bebek

Bebeği kucakta taşımak, Türkiye’de, özellikle kırsal alanlarda, hala çok yaygındır. Anneler bebeklerini genelde bir battaniyeye sarıp onları sırtlarında taşırlar (Kolan). Bu yöntemi kullanan pekçok kadınla yapılan sohbetler sırasında, anneler kolanla taşıma yönteminin ne anne ne de çocuk için Heybebe kadar rahat olmadığını; heybebenin daha kullanışlı olduğu belirtmiştir.

bebek sirtta kolan

Kaynak : 

– Hassenstein B., Kirkilionis E. : Der menschliche Säugling, Nesthocker oder Tragling?, Wissenschaft und Fortschritt 42/1992.
– Des bébés bien portés – Spirale n°46, série « La grande aventure de Monsieur Bébé », éditions Eres
– Claude-Suzanne Didierjean-Jouveau, Porter bébé, avantages et bienfaits, Jouvence Editions, 2005
– David Keys “Prehistoric baby sling ‘made our brains bigger“,2010 -Fontanel B., D’Harcourt C., Bébés du monde, La Martinière, Paris, 2003

Reklamlar

20/09/2013 tarihinde Babywearing içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s