Fizyolojik ve Rahat Taşıma Yöntemi

Heybebe bebeginizi dogru bir sekilde tasimanin yoludur fakat bunun için Heybeyi nasil kullanacaginizi bilmeniz gerekir.

Bebeğiniz oturmuş/çömelmiş  ya da kurbağa diyebilecegimiz bir pozisyonda olmalıdır. Bu, bebeğin aldığı doğal pozisyondur.  Bu pozisyon onun taşıyan kişiye sımsıkı tutunmasını sağlar.

yeni doğan fetus duruşu

  • Hafif yuvarlak bir sırt,
  • Hafif dışa çıkmış bir popo,
  • Göbek hizasına çekilmiş dizler,
  • Yukarı uzatılmış ve yaşına bağlı olarak biraz yanlara ayrılmış bacaklar,
  • Omurgasının hizasında düzgün duran baş

yanlis örnekler :

kotupozisyonlari

Önemli Noktalar

kalpDoğru yükseklik bebeğin kafasına göre değil, bebeğin, taşıyanın bel hizasında olacak şekilde oturmasıyla belirlenir. Bu yükseklik otomatik olarak bebeğimizi kollarımızda taşıdığımız yüksekliktir.

yuk

kalpKüçük bebeği yüksekte taşımaktan korkmayın, yeni doğanlar çok az yer kapladigindan, onlari yüksek ve sıkıca bağlı olarak taşımak gerekmektedir.

echarpe-de-portage-by-kay

Soldaki resimde, bebek fazla asagida oldugu için kafasi yana dusuyor.

kalpBacağın dizden kalçaya kadar olan üst kısmı (uyluklar) yatay bir durumda olmalı, bacaklar boşlukta sallanmamalidir. Aksi takdirde bu taşıma yönteminin fizyolojik önemi ortadan kalkar

a3

Soldaki resimde, 2 haftalik küçük bebegin uyluklari tamamen yatay durumda.
Ayni sekilde, sagdaki resimde 1 yasindaki daha büyük bebegin baldirlari da yine yatay pozisyonda.

kalpIlk haftalarda, bebeğin bacakları henuz tam açılmıyorsa, bebeği fetüs pozisyonunda taşıyın. Bebegin dizleri karnina dayanacak sekilde birlestirilip bükülmeli ve Heybebeye yerlestirilmeli. Bacaklarını Heybebeden disari çıkartmayın; çıkartmak isterseniz de zorlamamaya dikkat edin.

nveaunenveaune2

kalp Bebeğin bacak pozisyonu: düzgün bir oturma şekli için, ayak bileklerini, zorlamadan hafifçe dışarıya doğru çevirin. Uylukların yere yatay pozisyonda olması basenin (Pelvik) devrik durmasına neden olmaktadır, korkmayın bu bebek için fizyolojik bir pozisyondur.

bascule_bassin_cyphose

Ustteki şema: Ilk şekilde, bebeğin baseni devrik değil (düz), bacakları dikey ve sırtı içe bükük, bu yanlış bir pozisyon. Karşıdan bakıldığında bacakların birbirine yakın olduğunu görürsünüz.

Ikinci şekilde, uyuklar yatay ve bu nedenle pelvik öne doğru, taşıyanın ağırlık merkezine doğru devrik şekilde durmaktadır. Bu durumda sırtın fizyolojik ve rahat bir pozisyon almasını sağlamış olursunuz. Karşıdan bakıldığında, bacakların birbirinde uzak olduğunu görürsünüz. Kaval kemikleri dikey durabilir, ancak küçük bebeklerde yatay şekilde de bırakabilirsiniz.

good1good2bad1

 

kalpBebeğin sırtı iyi tutulmalıdır. Düğümü iyi ayarlayın, fazla sıkmaktan korkmayın. Kumaş gergin olmalıdır. Çocuğunuzu çapraz bağlanmış veya sarılmış Heybebe’nin içine yerleştirdiğinizdeöne doğru eğilirseniz bebeğinizin sizden ayrılmadığını göreceksiniz.

carry_slings

Soldaki resimde kumas fazla esnek. Bu yuzden anne de bebek de rahat edemez.

kalp Bebeğin vücudu size dönük bir biçimde olmalıdır; çocuğunuzla aranızda mümkün olduğunca çok temas alanı yaratmaya çalışın. Ayrıca, Heybebe, bebeğin ağırlığının eşit bir biçimde dağılmasını sağlar; omuzlarınıza çok yük binmez.

kalp Neden Bebeğinizi Vücudu Dışarıya Dönük Bir Biçimde Taşımamalısınız?

face-au-mondeNON

Çocuğun vücudunun dışarıya dönük bir biçimde taşınması ne çocuk ne de anne babası için rahattır. Bebeğin sırtı kumaş tarafından desteklenmez, bebek sadece onu taşıyanın gövdesine yaslanır ve vücudunu dikleştirip arkaya doğru büker. Bacakları asılı kalır ve genital bölgeleri baskı görür. Bu pozisyonda çocuğun ağırlığı öne doğru yüklenir ve omuzlarınıza fazla yük biner. Bunun psikolojik sonucu, bebeğin, ihtiyacı olduğunda size yaslanamaması ve kendini güvende hissedememesidir. Çocuk aşırı heyecanlanıp stres altında kalabilir.

Heybebe’nin çapraz bir biçimde bağlanması ve çocuğun sırtta durması çocuğun anne babasını da görebildiği geniş bir görüş alanına sahip olmasını sağlar; böylece çocuğun çevresini dilediği gibi keşfetmesine yardımcı olur. Eğer çocuğunuzu vücudu dışa dönük bir şekilde taşımak isterseniz, Buda pozisyonu denilen şekilde onu Heybebe’nin içine oturtabilirsiniz.
Yüzü dışa dönük taşımada, bebeğin bacaklarının çapraz şekilde olması uygundur. Çapraz şekilde bağlanmış olan bebek, dışa dönük ve  bacakları çapraz şekilde oturmaktadır. Dışa dönük iken, bebek bacaklarının çapraz olmasını reddediyorsa, kumaşın dizlerine kadar açılıyor olmasına dikkat edin.

kanguruvsheybebe2 (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Butik için Tiklayın!

Kaynaklar

-Blandine Brill, “Culture et premières acquisitions motrices : enfants d’Europe, d’Asie, d’Afrique“, Journal Pédiatrie et Puericulture, 1997 ;10 : 302-314 
 – Evelin Kirkilionis “Ein Baby will getragen sein“, Kösel-verlag GmbH & Co., München 1999
-Ashley Montagu,  “Touching: The Human Significance of the Skin“, New York, Harper & Row Publishers, 1986. Türkçe özeti
-Julia Steils Paçacıoğlu, Dokunmanın Önemi, Damara çocuk, Ocak 2011 
-Dr. Evelin Kirkilionis, thèse de doctorat, University Freibur “Unfounded fear of postural damage by carrying“, 1990
– Dr. Eckhard Bonnet,”The general development of the carried infant is influenced positively
Krankengymnastik 50 Jg (1998) No.8
– R. Prieur, “Des bébés bien portés“, Spirale n°46, Erès, Ramonville-Saint-Agne, 2008
– Ingrid Van den Peereboom, “Peau à Peau, Techniques et Pratiques du Portage“, Jouvence, Genève, 2006
– Facing in facing out, a science based view on baby carrying positions
– Cécile Cortet, Céline Guérrand-Frénais, “Porter mon bébé, comprendre, choisir et réussir le portage en écharpe“, éditions Minerva, Genève, 2009
– Renate Köhler “Die Kunst des Bindens – das Buch zum Tragetuch” Verlag rantale Köhler, Ewaldistasse 24., 48155 Münster, 1995
– Prof. Dr. med J. Büschelberger, Facharzt für Orthopädie, Habilitationsschrift Dresden 1961 : “Untersuchungen über Eigenart des Hüfgelenks im Säuglingsalter une ihre bedeutung für die pathogenese, prophylaxe und terapie der Luxationshüfte.”
-“Bébé bien porté, bébé bien portant“Allaiter Aujourd’hui n°40, LLL France 1999
-“Porter son bébé, son petit enfant“, feuillet 16 La leche League France
Reklamlar

20/09/2011 tarihinde Babywearing içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s